
Velikonoce nejsou jen svátkem jara, ale i návratem ke kořenům, tradicím a symbolům, které nám připomínají nové začátky. Jedním z nejznámějších a nejvoňavějších velikonočních pokrmů je právě mazanec – nadýchaný bochánek z kynutého těsta, který býval prvním pečivem po dlouhém postním období.
Jeho kulatý tvar symbolizuje slunce, nový život a naději. Tradičně se pekl na Bílou sobotu, posvětil se v kostele a jedl až na Boží hod velikonoční. Mazanec byl také jedním z darů, který si lidé nosili mezi sebou jako přání hojnosti a zdraví. A i když se dnes peče především pro potěšení rodiny, každé sousto v sobě nese kousek starých časů.
Pojďme si připomenout tento krásný zvyk a upéct si domácí mazanec – podle receptu, který provoní váš domov a potěší každého u stolu.
Recept na velikonoční mazanec
Ingredience:
· 500 g polohrubé mouky
· 25 g droždí
· 120 g másla nebo rostlinného tuku
· 120 g cukru krupice
· 1 vanilkový cukr
· 3 žloutky
· 15 g soli
· 250 ml mléka
· nastrouhaná citronová kůra
· plátky mandlí na posypání
· 1 bílek na potření
· rozinky nebo ořechy dle chuti

Postup:
1. Připravte kvásek
Do misky rozdrobte droždí, přidejte 1 lžíci moučkového cukru, 2 lžíce polohrubé mouky a 3 lžíce vlažného mléka. Promíchejte a nechte na teplém místě vzejít.
2. Rozpusťte tekuté suroviny
V kastrůlku pomalu zahřívejte mléko, přidejte máslo (nebo rostlinný tuk), cukr a sůl. Zahřejte jen tolik, aby se vše rozpustilo – směs by neměla být příliš horká.
3. Zadělejte těsto
Do větší mísy nasypte mouku, přidejte citronovou kůru, žloutky, vzešlý kvásek a vlažnou mléčnou směs. Vše důkladně promíchejte.
4. Vypracujte těsto
Těsto vyklopte na lehce pomoučněný vál a hněťte, dokud nebude vláčné a přestane se lepit. Pomoci může i kuchyňský robot – ušetříte si čas i námahu.
5. Nechte kynout
Hotové těsto přendejte zpět do mísy, přikryjte čistou utěrkou a nechte na teplém místě kynout alespoň 1 hodinu, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
6. Tvarujte bochánek
Po vykynutí těsto znovu krátce propracujte. Nyní můžete přidat rozinky nebo ořechy, pokud je máte rádi. Vytvarujte bochánek, položte ho na plech vyložený pečicím papírem, přikryjte a nechte ještě chvíli kynout.
7. Připravte na pečení
Bochánek potřete bílkem a posypte plátky mandlí. Můžete ho navrchu lehce naříznout do kříže, aby při pečení nepraskl.
8. Pečte dozlatova
Pečte v předehřáté troubě 20 minut na 200 °C, poté snižte teplotu na 150 °C a dopékejte dalších 25–30 minut. Doba pečení se může lišit podle typu trouby – řiďte se zkušeností a barvou kůrky.
Dobrou chuť a krásné Velikonoce!
Ať už slavíte Velikonoce tradičně, nebo si je užíváte po svém, domácí mazanec bude krásnou připomínkou toho, že některé vůně a chutě zkrátka nevyjdou z módy.
Upečte si letos kousek tradice – a podělte se o něj s těmi, které máte rádi.
